Spacer Krajoznawczy Hufcowych Seniorów

25 marca br. członkowie Kręgu Seniorów i Starszyzny „Rodło” Hufca ZHP Wrocław Południe umówili się na spacer krajoznawczy pod hasłem „Historyczna przeszłość Wrocławia ukryta w tablicach pamiątkowych”.
Poprowadził nas przewodnik wrocławski hm. Stanislaw Dziuba na trasie: Arkady – Pl. Wolności – Rynek – ul. Kuźnicza – Pl. Uniwersytecki – Ogrody Ossolineum. Zapoznaliśmy się z losami Wrocławiam lub osób z Wrocławiem związanych m.in. J. Słowackiego, St. Drabika, M. Borna, W. Pola, E. Gepperta, J. Grotowskiego, A. Grabowskiego, J. Eichendorffa, K. Haber, E. Stein, Pionierów Wrocławia, Polonii Wrocławskiej oraz upamiętniającej Defiladę Zwycięstwa we Wrocławiu.
Druh Stanisław ze swadą i emocjonalnie przedstawiał nam fakty ale i ciekawostki związane z osobami na tablicach upamiętnionych. Na pl. Wolności uzupełniłem relację o moich działaniach na rzecz przywrócenia zniszczonej tablicy z 1981 roku o Defiladzie Zwycięstwa żołnierzy 10 Dywizji Piechoty z 26 maja 1945 r.
Spacerując po Wrocławiu mogliśmy zauważyć też przejawy budzącej się wiosny ale też piękno zabytków i odrestaurowanych budynków. Nie mogliśmy pominąć z zainteresowaniem mijanych pomników i zwiedzenia wnętrza kościoła akademickiego. Ponad trzy godzinny spacer zakończyliśmy w kawiarni „Salon śląski”. Przy kawie rozmawialiśmy o planach naszych działań w środowisku seniorackim, a hm. Jerzy Sosnowski zaproponował powrót do dawnych czasów, gdy nasz Hufiec był członkiem zbiorowym Towarzystwa Miłośników Wrocławia.
Chciałbym tą drogą jeszcze raz podziękować druhowi Staszkowi za przygotowanie i przeprowadzenie bardzo interesującej wycieczki.
Czuwaj!
hm. Krzysztof Majer

Udostępnij

About phm. Maciej Gralak

Administrator strony

View all posts by phm. Maciej Gralak →