Pielgrzymka Szczepu NS „Niezłomni” do Santiago de Compostela

Po pielgrzymce do Rzymu, Wilna i wyprawie do Szkocji harcerze ze Szczepu Nieprzetartego Szlaku „Niezłomni” zapragnęli się zmierzyć z czymś trudniejszym. Dzięki determinacji i ogromie pracy druhny Gabrieli Trela-Kilian wyruszyli na pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Do czterech harcerzy z Wrocławia dołączyła jedna harcerka z 425 drużyny „Płomienie” z Warszawy – Chorągiew Stołeczna. Opiekę nad nimi sprawowało 3 instruktorów oraz 3 osoby kadry wspomagającej. Każdy z pielgrzymów niósł swoją intencję osobistą, ale też wspólnie prosiliśmy o dobry czas dla całego świata, życie bez wojen, strachu i głodu. O pokój i bezpieczne życie w zdrowiu.

Wyruszyliśmy z Wrocławia samolotem do Madrytu, gdzie czekał na nas bus aby zawieźć nas do Sarri, początku naszej wędrówki. Przeszliśmy szlakiem francuskim 111 km w ciągu 5 dni : z Sarri do Portomarin – 22 km,  z Portomarin do Palas de Rei- 24 km,  z Palas de Rei do Arzua -28 km, z Arzua do O Pedrouzo- 20 km i z O Pedrouzo do Santiago de Compostela- 20 km. W czasie wędrówki padał deszcz, buty mokre a my przemoczeni, zmęczeni ale szczęśliwi dochodziliśmy do kolejnych albergue-hosteli. Po dotarciu do Katedry pokłoniliśmy się św.Jakubowi i przytulając się do jego popiersia powierzyliśmy mu nasze intencje.    Naszą pielgrzymkę zakończyliśmy mszą świętą.                                                                                                    Na początku drogi zostaliśmy wyposażeni w paszporty pielgrzyma, które po stosownym udokumentowaniu (po drodze zbieraliśmy pieczątki) były podstawą otrzymania tzw.”compostelki” zaświadczającej odbycie Pielgrzymki Drogą św.Jakuba.                                                                                      W szóstym dniu dotarliśmy do punktu 0 „Camino” na przylądku „Końca ziemi”-Finisterre. Ogromny  Atlantyk przywitał nas piękną pogodą. W siódmym wróciliśmy busem do Madrytu, gdzie poznaliśmy najciekawsze miejsca stolicy Hiszpanii. Wieczorem samolotem wróciliśmy do Wrocławia bogatsi o nowe doświadczenia.

Nasi harcerze byli wytrwali, pokonywali nieplanowane przeciwności z ogromnym hartem ducha. Wykazali się dojrzałością i odpowiedzialnością za całą grupę, ale również służyli pomocną dłonią innym, napotkanym ludziom. Swoim zachowaniem godnie reprezentowali Polskę i swoje drużyny. Mamy nadzieję, że ta pielgrzymka przyniesie piękne owoce całemu środowisku.

Fotografie udostępniła dh. Gabriela Trela-Kilian

Udostępnij

About phm. Maciej Gralak

Administrator strony

View all posts by phm. Maciej Gralak →